IPS Teodosie îndeamnă credincioșii să nu se teamă să meargă să doneze sânge pentru viața aproapelui, aflat în suferință.
„Vă chem la o misiune importantă pentru viața semenilor noștri. Iată, suntem frământați în aceste zile, frică și cutremur au căzut asupra noastră cum spune Psalmistul. Bolile ne amenință, dar să nu ne înspăimântăm peste măsură. Prudența nu trebuie să fie confundată cu frica (. . .) Legea creștină rămâne aceeași în orice împrejurare. Să ne apropiem de semenii noștri cu prudență, dar și cu acțiuni de dragoste. Semenii noștri au nevoie să trăiască! Dăruind sânge semenilor noștri, întreținem viața lor, ne arătăm dragostea și arătăm și dragostea față de Dumnezeu.
Toți câți aveți posibilitatea și sunteți apți pentru donarea de sânge, să o faceți fără rezerve! Centrul de recoltare este dezinfectat, să mergeți cu încredere! Să dăruim ca să dobândim de la Dumnezeu răsplată. Este o mare bucurie dacă putem ajuta pe semenii noștri. Și ce bucurie poate fi mai mare decât a dărui semenilor viață din viața noastră, viața fiind cel mai prețios dar de la Dumnezeu?! ”
Mesajul Arhiepiscopului Tomisului vine in contextul în care, din cauza epidemiei de coronavirus și a declarării stării de urgență în România, numărul donatorilor de sânge în cadrul CRTS Constanța a scăzut dramatic.
Programul IPS Teodosie în a treia săptămână a Postului Mare
Joi, 19 martie, de la ora 17.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, va oficia Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite la parohia Eforie Sud II, cu hramul „Schimbarea la Față și Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” (str. Republicii, nr. 3, lângă hotelul Flamingo). Astfel, cu câteva zile înainte de Buna-Vestire, sărbătorită pe 25 martie, credincioșii vor putea cinsti copia icoanei Maica Domnului Grabnic Ajutătoare, aflată în permanență în biserică.
Pe data de 22 martie, Biserica Ortodoxă se va afla în Duminica a 3-a din Postul Mare, a Sfintei Cruci. Această duminică a fost atestată documentar la Constantinopol, în secolul al VIII-lea.
Duminica Sfintei Cruci, așezată de către Biserică la mijlocul Postului Mare, are rolul de a ne întări duhovnicește în lupta cu propriile patimi, avându-l ca exemplu pe Iisus Hristos care, nevinovat fiind, a pătimit pe Cruce. Așezarea în mijlocul Postului simbolizează pomul vieții din mijlocul raiului, căci, pentru creștini, Crucea este dădătoare de Viață duhovnicească.
Cu acest prilej, de la ora 9.00, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului va săvârși Sfânta Liturghie în exteriorul Catedralei arhiepiscopale „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”.


