Liderul liberalilor din Constanța, deputatul Bogdan Huțucă, i-a chemat la negocieri pe cei de la USR ca să tranșeze o dată pentru totdeauna problema unificării dreptei și a candidatului unic.
Stelian Ion, Remus Negoi și Dumitru Caragheorghe au dat curs invitației și s-au prezentat regulamentar la sediul PNL, acolo unde Huțucă și Vergil Chițac îi așteptau să le ofere o lecție de democrație: ”Suntem cei mai frumoși din orașul acesta!”
Useriștii au auzit, din nou, discursul despre sondajele care arată că Vergil Chițac are 110% din voturile constănțenilor, că spulberă tot în calea lui și că o alianță cu oricine nu ajută cu nimic un PNL aflat pe cele mai înalte culmi ale gloriei.
După ce i-au certat bine că au îndrăznit să spere că vor sta la clasa I lângă cei puternici, liberalii le-au mai trasat și câteva directive celor de la USR, cerându-le, printre altele, să renunțe la atacuri și jigniri electorale, pentru că eleganța este definitorie la niște politicieni de talia lor.
Nici nu au ieșit bine cei de la USR din sediul PNL-ului, că Huțucă s-a și apucat să scrie pe facebook concluziile discuției:
”Am tot sperat ca, la masa negocierilor, să pot discuta cu parteneri care pot pune Constanța în primul rând. Dar constat că sunt lideri moi, care s-au urcat pe niște procente și șantajează public, nu doar PNL-ul, ci și pe constănțeni. Încă o dată, au demonstrat că le este frică de responsabilitate. Ei rămân buni doar la lozinci.(…) Vergil Chițac este singurul care îl poate învinge pe candidatul PSD, în ciuda tuturor aroganțelor celor de la USR și a etichetelor de care sunt capabili.
De astăzi, avem linia trasată: un Stelian Ion care se bate pentru locul 2 și Vergil Chițac, care se luptă pentru câștigarea Primăriei Constanța.”
Eleganță și rafinament!
Nu știu cine le face sondajele, dar este evident că li se spune doar ceea ce vor să audă.
La ora aceasta, Stelian Ion e mult peste Chițac și asta se vede cu ochiul liber, fără vreo cercetare de piață.
La ora aceasta, liberalii dorm pe niște lauri inexistenți și visează că au pus mâna pe primărie. Nici măcar nu își fac campanie electorală. Nu le trebuie. Deja au câștigat!
Stau cu picioarele pe birou și ciocnesc paharele cu whisky. Constanța e a lor.
”Mândria merge înaintea distrugerii și un duh arogant merge înaintea căderii”.
Minunaților, dacă veți continua pe linia asta, o să vă bată USR-ul de nu o să mai știți nici cum vă cheamă, nici de la ce partid sunteți și nici ce căutați în politică!


