Astăzi, 26 martie 2025, premierul Marcel Ciolacu vine la Constanța pentru a preda clădirea Cazinoului în patrimoniul municipiului Constanța, după ce aceasta a fost preluată de Compania Națională de Investiții, cea care e realizat lucrările de reabilitare.
Clădirea emblematică va fi administrată de Primăria Constanța, urmând ca inaugurarea oficială să se facă, cel mai probabil, pe 21 mai, de Zilele Constanței, după cum a anunțat primarul Vergil Chițac.
La evenimentul de astăzi participă și ministrul Dezvoltării Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila.
”Lucrările au început în 2020, au fost monitorizate în permanență, iar rezultatul reprezintă un Cazino spectaculos, maiestuos, stilizat cu migală şi grijă, o bijuterie arhitecturală în adevăratul sens al cuvântului. Cazinoul constănțean a fost inaugurat în 1910 și încă de pe atunci era un simbol al opulenței și rafinamentului, iar acum este pe cale să își recapete strălucirea de odinioară.”, a spus Vergil Chițac.
[…] Citeste articol integral Sursa & Foto Credit- “atacdeconstanta.com” […]