AcasăActualitateAutoturisme Mercedes şi Opel cu certificate de înmatriculare false, descoperite în la...

Autoturisme Mercedes şi Opel cu certificate de înmatriculare false, descoperite în la Negru Vodă

În data de 10.03.2016, în jurul orei 07.30, în P.T.F. Negru Vodă, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de frontieră un cetăţean român, A.M., în vârstă de 35 de ani, domiciliat în judeţul Constanţa, care conducea un autoturism marca Mercedes înmatriculat în R. Bulgaria.

La solicitarea lucrătorilor noştri, bărbatul a prezentat la control şi documentele maşinii. Poliţiştii de frontieră au constatat că certificatul de înmatriculare prezentat, era fals.

În data de 11.03.2016, în jurul orei 07.00, în acelaşi punct de trecere a frontierei a fost identificat un alt cetăţean român, E.S., în vârstă de 20 de ani, domiciliat în municipiul Constanţa, care a conducea un autoturism marca Opel Vectra cu numere de R. Bulgaria, pentru care a prezentat un certificat de înmatriculare fals.

Şoferii în cauză au declarat că au achiziţionat autoturismele fără a cunoaşte faptul că documentele sunt false.

În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de „fals material în înscrisuri oficiale” şi „uz de fals”.