AcasăActualitateDe Zilele Orașului Ovidiu sunteți invitați la Festivalul Gastronomic al etniilor din...

De Zilele Orașului Ovidiu sunteți invitați la Festivalul Gastronomic al etniilor din Dobrogea

În perioada 18 – 24 iulie, primăria orașului Ovidiu organizează o serie de evenimente cultural – artistice și sportive pentru întreaga comunitate, cu ocazia Zilelor Orașului Ovidiu! Participarea la evenimente este gratuită!

18 – 21 iulie: Festival gastronomic al etniilor din Dobrogea, în parteneriat cu Asociația Patronală RESTO (zilnic, începând cu ora 18:00, locație Parc Zonă Relaxare – plajă).

Luni – 18 iulie

Seară dobrogeană: omologăm o rețetă veche ,,tocan de oaie dobrogean’’ în cel mai mare ceaun din România (2 t) și vă invitam la degustare gratuită. Totodată avem ca invitați peste 100 de copii de la centrele DGASPC pentru a se bucura de aceste preparate tradiționale, plăcinte dobrogene și deserturi, oferite de Frăția Ceaunelor și grupul Angelo.

Marți – 19 iulie

Seară pescărească: preparate autentice din pește: borș de pește lipovenesc, saramură, scoicile dobrogeanului etc. Rețetele vor fi preparate de Restaurantele Lotca, Cherhana Ovidiu și alți invitați.

Miercuri – 20 iulie

Seară turco – tătară: preparate tradiționale (șuberek, kobete, kuwurma etc), deserturi autentice (baclavale) dar și alte surprize pregătite de Restaurantul Jade Oriental Cafe și alți invitați

Joi – 21 iulie

Seară grecească: festin autentic grecesc cu nelipsitele preparate ( gyros, creveți saganaki, souvlaki, portocalopita, ekmek etc) ce vor fi preparate de Elenis Authentik Greek Taverna

Vineri – Duminică: street food cu produse diversificate pentru toate gusturile