În ședința de Consiliu Local de vineri, 13 decembrie, au fost aleși noii viceprimari ai municipiului Constanța.
Costin Răsăuțeanu (PSD) și Ionuț Rusu (PNL) sunt cei care vor ocupa aceste două funcții.
Răsăuțeanu a obținut 19 voturi pentru și șapte împotrivă, în timp ce Rusu a fost ales cu 18 voturi pentru, unul împotrivă și șapte abțineri.
Surpriza a venit, însă, la alegerea viceprimarul care îl va înlocui pe primar atunci când Vergil Chițac nu își va putea exercita atribuțiile. Dacă până acum a fost Ionuț Rusu, din acest nou mandat va fi Costin Răsăuțeanu.
Răsăuțeanu a primit 20 de voturi, iar Rusu doar patru. Ceea ce înseamnă cu nici măcar colegii săi din PNL nu l-au votat.
Vorbim de o negociere politică extrem de dură.
Ion Dumitrache, președintele PSD Municipiu Constanța a discutat cu Vergil Chițac și a cerut tot ce s-a putut pentru a-i asigura primarului majoritate în Consiliu Local.
Astfel, Costin Răsăuțeanu a ajuns numărul doi în Primăria Constanța.
Aceasta este consecința scorului dezastruos pe care liberalii constănțeni l-au obținut atât la alegerile locale, cât și la parlamentare.
Bogdan Huțucă și Marian Crușoveanu, marii strategi ai PNL Constanța, au reușit să îngroape filiala și să lase PSD să acceadă fără probleme la conducerea municipiului.




[…] Citeste articol integral Sursa & Foto Credit- “atacdeconstanta.com” […]